#### INFO Sales Price 30,499 + tax + Licensing- reflects cash pricing. You didnt realize that life could be this easy. The dock height trailer from air tow is the best thing since sliced bread. Credit Card or finance will be an additional 3% Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase 602-900-1426 5 Ft Height 8K lifting capacity
The DH-10 creates a “mobile dock” that allows the operator to load low profile equipment with speed and ease in any situation. With an easy-to-use hydraulic system and an 8000 lb. capacity, the DH-10 is everything Air-tow customers have come to enjoy with the added benefit of 60″dock height loading. The safest way to transport heavy equipment such as forklifts and products with delicate parts such as safes with ground-level loading. The DH-10 dock-height trailer allows for simple ground-level loading from the street, curb or dock.
2025 Air Tow AIR TOW – DH10 Dock Height DROP LOAD Specialty Trailer
Original price was: $35,495.00.$30,499.00Current price is: $30,499.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Air Tow |
| Model | AIR TOW -DH10 Dock Height |
| Model Year | 2025 |
| GVWR | 13700 lbs |
| Payload Capacity | 8000 lbs |
| Weight | 5700 lbs |
| Color | Blue |
| Axle Capacity | 7000 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Bumper |
| Unit Type | Specialty Trailer |
| Bed Length | 120 |
| Bed Width | 74 |
Browse Our Inventory
2026 Lamar Trailers UC 77″x12 Single AxleChannel Frame Utility Trailer
Original price was: $4,495.00.$4,270.00Current price is: $4,270.00.2026 MAXXD Trailers 102×24 H9X Equipment Trailer 12k Super Single Axles, Maxxd Ramps
Original price was: $21,195.00.$19,995.00Current price is: $19,995.00.













