#### INFO 886919-883 2025 CellTech 8.5×16′ Enclosed Trailer for sale- All steel frame- Extreme heavy duty –Rear Ramp **Ca$h discounts**
CASH SALE PRICE – INTRODUCTORY PRICING – $19,185 cash pricing+ tax and Licensing – CASH/CASHIERS CHECK ONLY CREDIT/DEBIT CARDS WILL BE AN ADDITIONAL 3% This is definitely the working mans trailer. This trailer will laugh at the tough jobs, and break the noses of the weak. No more tin foil sides, or weak wooden floors. You need to see it to believe it. Come kick some tires(Foot Injury Risk), and pound on a few sides(Hand Injury Risk) to feel the difference. The Toughest Trailers On The Planet. Constructed from patented CellTech panels, our trailers are the first trailers built truly to a professional standard.
Interior Box Length 16’ Interior Overall Length 17’ 8” Interior Width 8‘ 3“ Interior Height 7‘ Ramp Width 7‘ 7“ Ramp Height 6‘ 7“ Overall Length 21‘6“ Overall Height (leveled) 8‘ 10“ Weight 3,260lbs
ACCESSORIES Electric Brakes (Both Axles) Front Shelf Flow Through Vent System Wall Mounted Vertical E Tracks (8pcs) Roof Mounted Vertical E tracks (2pcs) All LED Lights (Interior & Exterior) 7 Way Bergman Plug LED Brake Away Kit Heavy Duty Ramp Door with Ramp Door Handle & Bar Locks Ramp Hinge Cover 36 Side Door with Flush Lock & Bar Lock
WARRANTY 10-year warranty on the structural frame 5-year warranty on Dexter axles 10-year panel delamination warranty from CellTech Metals
2025 CellTech 8.5×16 Enclosed Trailer- 10K GVWR- Work Bench/Ladder Racks/Ladder./Extended Tongue
Original price was: $20,195.00.$19,185.00Current price is: $19,185.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Cell-Tech Trailers |
| Model | Celltech 8.5×16 Enclosed Trailer- 10K GVWR- RAMP DOOR- |
| Model Year | 2025 |
| GVWR | 9990 lbs |
| Payload Capacity | 6740 lbs |
| Weight | 3250 lbs |
| Color | White |
| Axle Capacity | 7000 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Bumper |
| Nose Type | V Front |
| Overall Length | 192 |
| Unit Type | Cargo / Enclosed Trailer |
| Bed Length | 192 |
| Bed Width | 102 |
Browse Our Inventory
2026 LAMAR TRAILERS DT – 7x14x2 Telescopic Dump – 14k GVWR- 24″ walls Dump Trailer
Original price was: $12,995.00.$11,999.00Current price is: $11,999.00.2026 MAXXD DTX 7x12x3 Telescopic Dump Trailer 8k axles 18 ply tires Wireless Remote!
Original price was: $17,795.00.$14,499.00Current price is: $14,499.00.













