#### INFO Stock #869362-3011941 ~~Sales Price $23,988~~ + Tax- reflects Cash discount Credit Card or finance will be an additional 3% CASH CLEARANCE $21,200 !!! ITS GOTTA GO Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase Actual trailer may vary from pictures- call for details-VERIFY ALL OPTIONS BEFORE PURCHASE
Eby’s 16K Gooseneck is a lightweight design that delivers a heavy-duty payload capacity. Engineered to maximize aluminum’s fuel-efficient, low-maintenance characteristics, the 16K Gooseneck stands head and shoulders above typical steel trailers, allowing you to haul more and save more. Featuring EBY proprietary extrusions the EBY is built with purpose, careful craftsmanship, allowing you to get a trailer that may last longer then yourself. Contact a sales rep to get more info! #### GN16K25 SPECS Overall Length -22’10-3/4″ Inside Length -24’6″ Flat Deck Length – 20’3″ Load Capacity-12,540 lbs Empty Weight -3,360 lbs Eby’s 16K Gooseneck is a lightweight design that delivers a heavy-duty payload capacity. Engineered to maximize aluminum’s fuel-efficient, low-maintenance characteristics, the 16K Gooseneck stands head and shoulders above typical steel trailers, allowing you to haul more and save more.
2025 Eby Trailers GN16K- 102×25′ All Aluminum Deckover Flatbed Gooseneck Trailer
Original price was: $25,250.00.$21,200.00Current price is: $21,200.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | EBY Trailers |
| Model | GN16K- 102×25' Deckover |
| Model Year | 2025 |
| GVWR | 15900 lbs |
| Payload Capacity | 12540 lbs |
| Weight | 3360 lbs |
| Color | Aluminum |
| Axle Capacity | 7000 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Aluminum |
| Pull Type | Gooseneck |
| Unit Type | Deckover Trailer, Equipment Trailer, Flatbed Trailer |
| Bed Length | 300 |
| Bed Width | 102 |
Browse Our Inventory
2025 Lamar Dump Trailer 5×10 24″ wall, 9990 GVWR
Original price was: $8,695.00.$7,299.00Current price is: $7,299.00.2026 Horizon UTZ 7×24 – Utility Trailer
Original price was: $6,895.00.$6,550.00Current price is: $6,550.00.











