#### INFO 882802-126297 2025 MAXXD LDX Flatbed Trailer-40′ Flatbed for sale–MaxxD Ramps- When the job demands more, the LDX Low Profile Gooseneck Trailer is built to handle heavy loads with stability and efficiency. Designed for ranchers, haulers, contractors, and equipment operators, it features a low-profile deck that sits 4.5” lower than standard flatbeds, making loading heavy equipment, hay, or oversized cargo easier and safer. With a 14” engineered beam frame for durability and a 22,500 lb. GVWR, upgradeable to 30,000 lbs., the LDX is built to haul with confidence. Our industry-leading powder coat finish ensures long-lasting protection. Whether hauling equipment or materials, the LDX is a reliable workhorse for professionals who need a trailer that works as hard as they do. At MAXXD, we build reliable trailers so you can focus on building something great.
SPECIAL CASH PRICING – $23,999 + tax, license and registration Card or finance will be an additional 3% Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase Actual Trailer may vary from pictures. Call for details 2 5/16″ 30K Round Gooseneck Coupler 2 – 12K Electric Brake Axles Spare Tire Holder in Neck 12″ x 19 lb I-Beam Neck and Risers 4 – 3/4″ Bull-Nose D-Rings 3″ I beam crossmembers on 14″ Centers 6″ Channel Outer Frame 2″ x 8″ Treated Wood Floor Front Full Width Diamond Plate Toolbox NATM Compliant Flushmount LED Lights **Jack and Coupler Features** 2 5/16 Coupler- Gooseneck **Wheels and Suspension Features** 8 Hole Wheels **Exterior Features** Treated Wood Floor Powder Coated Paint **Safety Convenience and Electrical** Insulated Wire Harness LED Lighting 7-Way Plug Jack and Coupler Features Manual Jack Wheels and Suspension Features Break away Switch Electric over Hydrualic **Exterior Features** Side Rails Full Width 5′ Ramps
2025 Maxx-D Trailers LDX 102×40 Engineered Neck And Frame 25.9k GVWR Hotshot Trailer
Original price was: $28,995.00.$23,999.00Current price is: $23,999.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | MAXXD |
| Model | LDX 40' Gooseneck 25.9K GVWR |
| Model Year | 2025 |
| GVWR | 25990 lbs |
| Payload Capacity | 16030 lbs |
| Weight | 9960 lbs |
| Color | Black |
| Axle Capacity | 12000 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Gooseneck |
| Overall Length | 480 |
| Unit Type | Deckover Trailer |
| Bed Length | 480 |
| Bed Width | 102 |
Browse Our Inventory
2026 Lamar Trailers U5- 7×16- Tandem Axle- Steel Deck Channel Frame Utility
Original price was: $8,895.00.$8,450.00Current price is: $8,450.00.2026 Pace American Journey – 8.5×20′ Enclosed Cargo- 7′ Interior- Rear Ramp – Escape Door
Original price was: $20,195.00.$19,185.00Current price is: $19,185.00.











