Impressive 24′ Pace American Enclosed Trailer. This beauty has the little extras that you will find absolute necessary. The escape door takes the hassle out of exiting or entering loaded vehicles. Extra D-Rings for easy tie downs. Extended Tongue that gives the extra breathing room in towing. Ramp Hinge cover that eliminates the trouble with small wheel items getting stuck or damaged such as mowers, wheel chairs, wheel barrows, 2 wheel dollies and more. Along with 9900 GVWR- this makes the choice easy on what trailer to buy. #### INFO Cash Price $11,750 + tax and License- Cash or cashiers check only- Credit/Debit card purchase or finance will be an additional 3% ASK ABOUT OUR RENT TO OWN – If you don’t see what your looking for, CALL US- NOT ALL INVENTORY ON LINE, 602-900-1426 FREE SPARE! 7′ Interior height 8 interior floor D-rings – Welded backer – 5,000 lb capacity Ramp Door Ramp Transition plate/Hinge Cover 54″x54″ Side Escape Door Curb side – Side door Tandem Axle brakes on both axles .030 aluminum skin – screwless
2025 Pace American Enclosed Cargo Trailer – Journey SE – 8.5×24′
Original price was: $14,595.00.$11,750.00Current price is: $11,750.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Pace American |
| Model | Pace- Journey SE – 8.5×24' Enclosed Cargo |
| Model Year | 2025 |
| GVWR | 9900 lbs |
| Payload Capacity | 5606 lbs |
| Weight | 4294 lbs |
| Color | Black |
| Axle Capacity | 5200 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel Frame / Aluminum Skin |
| Pull Type | Bumper |
| Nose Type | V Front |
| Unit Type | Cargo / Enclosed Trailer |
| Bed Length | 288 |
| Bed Width | 102 |
Browse Our Inventory
2024 American Hauler Eagle 7×12 Racing Enclosed Trailer- A/C- 8′ interior
Original price was: $25,500.00.$24,225.00Current price is: $24,225.00.2026 MAXXD H8X-102×26 drive over fender gooseneck Equipment Trailer
Original price was: $16,695.00.$13,999.00Current price is: $13,999.00.








