#### INFO 907695-4414 HEAVY DISCOUNTS ! Sales Price $25,645 + tax + Licensing- reflects cash pricing. Credit Card or finance will be an additional 3% Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase 602-900-1426 3D-12 GVWR 14,770 lbs. Capacity 10,000 lbs. Towing / 8,000 lbs. Dumping Weight (varies w/ opt.) 4,770 lbs. Full Dump Angle 45 degrees Bed Width Inside 6’2″ (74″) Bed Length Inside 12’5″ (149″) Bed Depth Inside 24″ Overall Width 101″ Deck Material Diamond Steel Plate Axles Tandem Wheels/Tires 16″ – 12 Ply Brakes (electric-std.) Dual Electric Suspension Rubber Lift Mechanism Dual Hydraulic Tailgate Ramp Dual Acting Coupler 2 5/16″ Ball Color Royal Blue | | The Multi-Purpose, Two-In-One Drop-Deck & Dump Trailer The widely popular 3D (Drop-Deck & Dump) model is the world’s only trailer of its kind – offering the dual-purpose flexibility of being both a drop-deck and dump trailer all in one heavy-duty vehicle. With a full 149″ internal deck length and 74″ deck width combined with a 10,000 lb equipment capacity (8,000 dump capacity), you can fit most any piece of equipment to handle just about every job, large or small. The Airtow 3D takes up half the yard space with none of the maintenance issues of two, other equipment and dump trailer combinations. The “3D Series – Drop-Deck & Dump” trailer is everything you loved about the ground-level loading, Airtow Trailer but with the added benefit of a full, dump feature. It’s the only work trailer you’ll need because it will handle every part of your job!
2026 Air Tow 3D-12 AIR TOW Dump Trailer AND Drop-N-Load – Specialty Trailer – Tarp Included!
Original price was: $28,195.00.$25,645.00Current price is: $25,645.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Air Tow |
| Model | 3D-12 AIR TOW -Dump Trailer Drop-N-Load – 12, 000 lb Capacity |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 14770 lbs |
| Payload Capacity | 8000 lbs |
| Weight | 6770 lbs |
| Color | Blue |
| Axle Capacity | 7000 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Bumper |
| Overall Length | 144 |
| Unit Type | Specialty Trailer |
| Bed Length | 144 |
| Bed Width | 74 |
Browse Our Inventory
2026 Lamar Trailers DL- 7x12x2 Dump Trailer-Scissor Lift- 14k GVWR- 7ga floor-
Original price was: $12,295.00.$11,299.00Current price is: $11,299.00.2026 SOUTHLAND TRAILERS 5x10x2- Scissor Dump- 5K GVWR Dump Trailer
Original price was: $6,995.00.$6,645.00Current price is: $6,645.00.














