#### INFO 907698-4412 Sales Price $20,662+ tax + Licensing- reflects cash pricing. Credit Card or finance will be an additional 3% Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase 602-900-1426 | UT12-10 Utility | | | ————— | — | | GVWR | 13,535 lbs.
(9,995 lbs. also available) | | Capacity | 10,000 lbs. | | Weight (varies w/ opt.) | 3535 lbs. | | Deck Width | 6’3 (75) | | Deck Length (inc. 18 ramp) | 12 | | Deck Material | Diamond Steel Plate | | Ramp Size | 18 | | Overall Width | 102 | | Axles | Tandem | | Wheels/Tires | 16 – 12 Ply | | Brakes (electric-std.) | Electric | | Suspension (rubber/air) | Rubber | | Lift Mechanism | Hydraulic | | Coupler | 2 5/16 Ball | | Color | Royal Blue | Enjoy the same features as the flatbed trailers but with the added convenience of an enclosed box trailer. It is safe and east to enter the trailer at ground level. The full-width, low-angle ramp makes loading with a hand cart or dolly a simple operation. Airtow Utility models have a wide variety of options to fit your exact needs.
2026 Air Tow AIR TOW -UT12-10 Utility-Drop-N-Load – 10,000 lb Capacity Specialty Trailer
Original price was: $21,750.00.$20,662.00Current price is: $20,662.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Air Tow |
| Model | AIR TOW -UT12-10 Utility-Drop-N-Load – 10, 000 lb Capacity |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 13535 lbs |
| Payload Capacity | 10000 lbs |
| Weight | 3535 lbs |
| Color | Blue |
| Axle Capacity | 7000 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Bumper |
| Unit Type | Specialty Trailer |
| Bed Length | 144 |
| Bed Width | 75 |
Browse Our Inventory
2026 MAXXD DTX- 7x16x4 – Telescopic dump Trailer -17.5k GVWR- 4′ sides- Wireless Remote -Auto Tarp
Original price was: $23,895.00.$22,700.00Current price is: $22,700.00.2026 Maxx-D Trailers U3X 7×16 – 7000 GVWR- Rear Ramp, Double Braking Axles, Adjustable Coupler
Original price was: $6,295.00.$5,700.00Current price is: $5,700.00.












