#### OVERVIEW This trailer is subject to a FET (Federal Excise Tax)- Behnke- Since 1987 – All deckovers are a full 102″ wide with decks over the wheels, featuring pierced beams for the lowest possible deck height. We offer multiple different loading options, including ramp models, tilts, hydraulic beavertails, and air tilts. Deckovers are also available in pull-type, gooseneck, and semi-style configurations with air or electric brakes. Behnke- 40,000 lb. super duty tag-style flatbeds are engineered for loading heavy equipment and come exclusively with air brakes. These trailers are built with a custom fabricated I-beam construction, which uses high grade materials to build a higher tensile strength beam than the steel mills produce. Heavy duty 1″ D-rings are conveniently located every 4′ to make securing any load easy. Oak decking paired with 4″ junior I-beam crossmembers also come standard to handle your heaviest loads. Various beavertail and ramp options are available to make loading your piece of equipment a breeze. #### SPECS GVWR 40,000 Length 25 bed’ + 6′ angle iron tail Width 102″ Frame 1-Piece Fabricated (80 ksi) Unloaded Deck Height 34″ Side Rails 8″ channel Crossmembers 4″ Jr. I-beams (80 KSI) Fenders 1/4″ sheet Jack Dual Speed, Semi Style Hitch 3″ Pintle Eye (90,000 lbs.) Safety Chains(2) 1/2″ Gr. 70 Tie-Downs 1″ Bent D-rings (every 4′) Storage Lockable toolbox in tongue Axles (2) Dexter air brake axles Suspension Dexter HDSS Tire and Wheel 235/70R/17.5H dual Decking 1 1/2″ Rough Oak Lights LED flush mount Elect. Plug Semi Plug Finish and Paint Bead blasted, acid washed, zinc rich primed, powder coated
2026 Behnke Super Duty Flatbed FB8X31SDPT-40L Air Brake Flatbed Trailer
Original price was: $36,800.00.$31,999.00Current price is: $31,999.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Behnke |
| Model | Super Duty Flatbed FB8X31SDPT-40L Air Brake |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 50000 lbs |
| Payload Capacity | 38460 lbs |
| Weight | 11540 lbs |
| Color | Black |
| Axle Capacity | 22500 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Pintle |
| Unit Type | Flatbed Trailer |
| Bed Length | 372 |
| Bed Width | 102 |
Browse Our Inventory
2025 Lamar Dump Trailer 5×10 24″ wall, 9990 GVWR
Original price was: $8,695.00.$7,299.00Current price is: $7,299.00.2026 Horizon UTZ 7×24 – Utility Trailer
Original price was: $6,895.00.$6,550.00Current price is: $6,550.00.













