#### INFO 898065-77151 The full tilt features a single 7K axle with a 12’ +2 tilt deck. . These trailers are pull-type configurations with a cylinder, that pivots off of the tongue. Cash Price $7,690 + tax and License- Cash or cashiers check only Credit/Debit card purchase or finance $7,933 + tax We do our best to make sure listings are accurate and up to date. Please VERIFY availability and options before purchasing or driving to see the unit. High Desert Trailers will not be held responsible for listing errors. If you don’t see what your looking for, CALL US- NOT ALL INVENTORY ON LINE, 602-900-1426 Product Features GVWR 7,000 lbs Length14′ Width 81″ between fenders Frame 5 x 3 x 1/4 angle iron Unloaded Deck Height 15″ Crossmembers 3″ channels Fenders HD 11G fenders JackSingle 7K dropleg Hitch2 5/16ʺ adj. coupler or pintle Safety Chains(2) 3/8″ Gr. 43 Tie-Downsstake pockets and (6) D-rings Axles 7,000 lb. Dexter Spring Suspension Tire and Wheel 235/80R-16″ Decking- 2 x 8 No. 1 Treated pine Lights- LED flush mount Elect. Plug RV plug Finish and Paint Bead blasted, acid washed, zinc rich primed, powder coated
2026 Behnke UT 6×14 single axle Tilt Trailer
Original price was: $8,095.00.$7,690.00Current price is: $7,690.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Behnke |
| Model | UT 6×14 single axle |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 7000 lbs |
| Payload Capacity | 5200 lbs |
| Weight | 1800 lbs |
| Color | Black |
| Axle Capacity | 7000 lbs |
| Number of Axles | 1 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Bumper |
| Unit Type | Tilt Trailer |
| Bed Length | 168 |
| Bed Width | 72 |
Browse Our Inventory
2026 MAXXD DTX- 7×14 – Telescopic dump -16k GVWR- Wireless Remote – Free Spare Dump Trailer
Original price was: $17,695.00.$15,310.00Current price is: $15,310.00.2026 MAXXD C5X 7×20 Steel Deck Car Hauler Rock Guard, Winch Plate, Support jacks
Original price was: $9,695.00.$9,210.00Current price is: $9,210.00.








