909537-1598 Arizona has landscaping needs all year. You need a trailer that will be there for you, all year ! When you need a solid trailer at a solid price- Platinum Star trailers meet the criteria. This Landscape Trailer will get your business to the next level Sales Price $6,550 +Tax – reflects Cash discount Credit/debit card or finance will incur 3% additional charge Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase
Actual trailer may vary from pictures- call for details ASK ABOUT OUR RENT TO OWN Rear Ramp Tandem Axle Water Cooler Holder Weed Eater Racks Front tool Cage
2026 DP Platinum Star 7×14 Landscape Utility Trailer
Original price was: $6,895.00.$6,550.00Current price is: $6,550.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | DP Platinum Star |
| Model | 7×14 Landscape |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 7000 lbs |
| Payload Capacity | 4350 lbs |
| Weight | 2650 lbs |
| Color | White |
| Axle Capacity | 3500 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Bumper |
| Side Wall Height | 48 |
| Unit Type | Utility Trailer |
| Bed Length | 168 |
| Bed Width | 83 |
Browse Our Inventory
2026 MAXXD DTX- 7×14 – Telescopic dump -16k GVWR- Wireless Remote – Free Spare Dump Trailer
Original price was: $17,695.00.$15,310.00Current price is: $15,310.00.2026 MAXXD C5X 7×20 Steel Deck Car Hauler Rock Guard, Winch Plate, Support jacks
Original price was: $9,695.00.$9,210.00Current price is: $9,210.00.









