909541-1600 When you need a solid trailer at a solid price- Platinum Star trailers meet the criteria. This Landscape Trailer will get your business to the next level Sales Price $6,645 +Tax – reflects Cash discount Credit/debit card or finance will incur 3% additional charge Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase
Actual trailer may vary from pictures- call for details ASK ABOUT OUR RENT TO OWN Rear Ramp Tandem Axle Weed Eater Racks Front tool Cage
2026 DP Platinum Star 7×14 Landscape Utility Trailer
Original price was: $6,995.00.$6,645.00Current price is: $6,645.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | DP Platinum Star |
| Model | 7×16 Landscape |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 7000 lbs |
| Payload Capacity | 4250 lbs |
| Weight | 2750 lbs |
| Color | White |
| Axle Capacity | 3500 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Bumper |
| Unit Type | Utility Trailer |
| Bed Length | 14 |
| Bed Width | 83 |
Browse Our Inventory
2026 Lamar Dump Trailer 5×10 24″ wall, spreader gate, 7000 GVWR
Original price was: $7,995.00.$7,595.00Current price is: $7,595.00.2026 Horizon Trailers EHZ 7×18 Equipment Hauler- 15K GVWR Equipment Trailer
Original price was: $10,695.00.$10,160.00Current price is: $10,160.00.











