#### INFO 905637-146508 2026 Lamar 7’x14’x4 Dump Trailer for sale-14,000#GVWR- Tarp- Ramps – Battery Charger- 7 Gauge Floor – Powder coat finish.*** Cash Discounts available***
**CASH PRICING ** Sales Price $13,699 + tax & Licensing- Cash discount- CASH OR CASHIERS CHECK ONLY Credit Card or finance will incur a 3% increase Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase Actual Trailer may vary from pictures. Call for details The worker and business is only as dependable as their tools ! That includes your trailer. Lamar has set the bar high, giving you the peace of mind, that this was built with the working man in mind. Tough, sturdy, and heavy built. 8 inch I-beam frame, 7 gauge are some of the standards that you will only find as options with other trailers. Go with Lamar, and get it right the first time. Actual Trailer may vary from pictures. Please call for details ASK ABOUT OUR RENT TO OWN PROGRAM_ NO CREDIT CHECKS 10 ply tires 8″ 13 lb I-Beam Frame 48″ Sides 12″ Spaced Crossmembers 7 Gauge Floor Front Tool Box Spreader Gate Easy Roll Mesh Tarp Standard Stake Pockets Pair Of Heavy Duty Slide In Ramps Led Lights 5 Amp Trickle Charger 12V Deep Cycle Battery Kit Weather Resistant Harness (-65?F) 3 Way 12V DC Pump **Jack and Coupler Features** 2 5/16 adjustable Coupler 12k Jack **Wheels and Suspension Features** Break away Switch Electric Brake(s) 8 Hole Wheels Cambered Spring Suspension Brakes on Both Axles **Structural Features** Channel Crossmembers 8 inch I-Beam Frame Exterior Features Powder Coated Paint 7ga steel floor Fenders Side Stake Pockets D-Rings Installed ** Safety Convenience and Electrical** Front Tongue Toolbox Spare Tire Mount 7-Way Plug Insulated Wire Harness DOT Approved Lighting LED Lighting Batteries Battery Charger ** Doors, Windows and Ramp**s Split Rear Doors Slide In Ramps barn doors/spreader 2 way gate
2026 Lamar Trailers DL 7x14x4- Scissor Dump Trailer
Original price was: $16,195.00.$13,699.00Current price is: $13,699.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Lamar Trailers |
| Model | DL 7x14x4- Scissor |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 14000 lbs |
| Payload Capacity | 9410 lbs |
| Weight | 4590 lbs |
| Color | Gray |
| Axle Capacity | 7000 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Side Wall Height | 48 |
| Unit Type | Dump Trailer |
| Bed Length | 168 |
| Bed Width | 83 |
Browse Our Inventory
2026 Lamar Dump Trailer 5×10 24″ wall, 10K GVWR- Spreader Gate
Original price was: $8,695.00.$8,545.00Current price is: $8,545.00.2026 Lamar Trailers DT-7x14x3- Gooseneck Telescopic dump-3′ sides- 16k GVWR Dump Trailer
Original price was: $18,195.00.$17,285.00Current price is: $17,285.00.















