#### INFO 2026 Lamar Trailers 7 x 14 Dump Trailer for sale-16,000#GVWR-Tarp- Ramps – Battery Charger- 7 Gauge Floor – Powder coat finish.*** Cash Discounts available***
Sales Price $17,408+ tax & Licensing- Cash discount- CASH OR CASHIERS CHECK ONLY Credit Card or finance $17,958 Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase Actual Trailer may vary from pictures. Call for details Lamar’s 16,000 lb. dump trailers are the most popular dumps on the west side of the Mississippi. They feature Heavy Duty I-Beam frames with re-enforced gussets, Thickest on the market “7 Gauge Floor”- thicker than competitions 10 gauge. Tarps, Ramps, 2-way gate, LED lights, Sealed wiring harness, sand blasted prep- powder coated finish, Gas shock on tool box lid, Ultra Heavy-Duty Rigid Rails, and a 3-year frame warranty, 6-year axle warranty, and Life Time LED light warranty. Actual Trailer may vary from pictures. Please call for details ASK ABOUT OUR RENT TO OWN PROGRAM_ NO CREDIT CHECKS 16 ply tires 8k Axles 8″ 13 lb I-Beam Frame 36″ Sides 12″ Spaced Crossmembers 7 Gauge Floor Front Tool Box Spreader Gate Easy Roll Mesh Tarp Standard Stake Pockets Pair Of Heavy Duty Slide In Ramps Led Lights 5 Amp Trickle Charger 12V Deep Cycle Battery Kit Weather Resistant Harness (-65?F) Power up, Gravity Down Jack and Coupler Features Gooseneck2 5/16 Coupler Dual 12k Jacks Wheels and Suspension Features Break away Switch Electric Brake(s) 8 Hole Wheels Cambered Spring Suspension Brakes on Both Axles Structural Features Channel Crossmembers 8 inch I-Beam Frame Exterior Features Powder Coated Paint Steel Floor Fenders Side Stake Pockets D-Rings Installed Safety Convenience and Electrical Front Tongue Toolbox Spare Tire Mount 7-Way Plug Insulated Wire Harness DOT Approved Lighting LED Lighting Batteries Battery Charger Doors, Windows and Ramps Split Rear Doors Slide In Ramps barn doors/spreader- 2 way gate Jack and Coupler Features Manual Jack Exterior Features Tarp- Easy Roll
2026 Lamar Trailers DT-7x14x3- Gooseneck Telescopic dump-3′ sides- 16k GVWR Dump Trailer
Original price was: $18,195.00.$17,285.00Current price is: $17,285.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Lamar Trailers |
| Model | DT-7x14x3- Gooseneck Telescopic dump-3' sides- 16k GVWR |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 16000 lbs |
| Payload Capacity | 11035 lbs |
| Weight | 4965 lbs |
| Color | Gray |
| Axle Capacity | 8000 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Gooseneck |
| Overall Length | 192 |
| Side Wall Height | 36 |
| Unit Type | Dump Trailer |
| Bed Length | 168 |
| Bed Width | 83 |
Browse Our Inventory
2026 MAXXD DTX- 7x16x4 – Telescopic dump Trailer -17.5k GVWR- 4′ sides- Wireless Remote -Auto Tarp
Original price was: $23,895.00.$22,700.00Current price is: $22,700.00.2026 Maxx-D Trailers U3X 7×16 – 7000 GVWR- Rear Ramp, Double Braking Axles, Adjustable Coupler
Original price was: $6,295.00.$5,700.00Current price is: $5,700.00.















