#### INFO 895859-129172 WITH A **5 YEAR STRUCTURAL WARRANTY, 2 YEAR COMPONENT WARRANTY, 5 YEAR AXLE WARRANTY** THESE TRAILERS ARE READY TO SERVE AT A HIGH LEVEL FOR A LONG TIME TO COME. MUCH LONGER THEN ANY COMPETITOR THAT IS. 2026 MaxxD DTX 7×14 Dump Trailer for sale -Telescopic Lift- 15,000 #GVWR – Ramps – rear support stands** Ca$h Discounts, See Below**** Sales Price $19,522 + TTL reflects Cash discount Credit Card or finance will incur 3% additional charge Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase Free Spare – Delivery available for $3.0/mile – Financing available OAC Actual Trailer may vary from pictures- call for details You can depend on MAXXD to provide workhorse dump trailers in proven designs and configurations. With thousands of different combinations to choose from, you’ll never have to settle for a trailer that isn’t built exactly for you and your needs. Because in the end, we’re all about what it is you’re making and doing with your MAXXD dump trailer. Designed with real-world input and experience, MAXXD dump trailers are built with clever designs, superior final finishes, and performance that speaks for itself. We’ve been making heavy duty dump trailers for a long time, and it shows in our finished products. MAXXD dump trailers are proven in the harsh conditions of real-world worksites. 24K TELESCOPIC CYLINDER 3′ WALL HEIGHT 12″ ON CENTER CROSSMEMBERS – 3″ CHANNEL Support Stands (Wireless Remote included) Metal Hydraulic Fluid Box KTI Pump (2 year warranty) Spreader gate & Barn Door Combo! Ramps Included Tarp Included Wireless remote included – **24,000 Lb rated hydraulic cylinder** (our best in this size range)
2026 MAXXD DTX 7x14x3 Dump Trailer
Original price was: $20,550.00.$19,522.00Current price is: $19,522.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | MAXXD |
| Model | DTX 7x14x3 |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 18000 lbs |
| Payload Capacity | 11890 lbs |
| Weight | 6110 lbs |
| Color | Black |
| Axle Capacity | 8000 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Gooseneck |
| Side Wall Height | 36 |
| Unit Type | Dump Trailer |
| Bed Length | 168 |
| Bed Width | 83 |
Browse Our Inventory
2026 MAXXD DTX- 7×14 – Telescopic dump -16k GVWR- Wireless Remote – Free Spare Dump Trailer
Original price was: $17,695.00.$15,310.00Current price is: $15,310.00.2026 MAXXD C5X 7×20 Steel Deck Car Hauler Rock Guard, Winch Plate, Support jacks
Original price was: $9,695.00.$9,210.00Current price is: $9,210.00.














