#### INFO Sales Price $5,700 + tax- Cash discount- CASH OR CASHIERS CHECK ONLY
Credit Card or finance will incur a 3% increase Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase 1 ft dove tail 2″ Adjustable coupler 4′ spring assist gate Powder coat finish – sand blast prep 3500lb Axles Brakes on both axles 5 year structural warranty 2 year component warranty 5 year axle warranty
2026 Maxx-D Trailers U3X 7×16 – 7000 GVWR- Rear Ramp, Double Braking Axles, Adjustable Coupler
Original price was: $6,295.00.$5,700.00Current price is: $5,700.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | MAXXD |
| Model | U3X – 7×16 Utility Trailer- 7000 GVWR- Rear Ramp- double Brake |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 7000 lbs |
| Payload Capacity | 5300 lbs |
| Weight | 1700 lbs |
| Color | Red |
| Axle Capacity | 3500 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Bumper |
| Unit Type | Utility Trailer |
| Bed Length | 192 |
| Bed Width | 83 |
Browse Our Inventory
2024 American Hauler Eagle 7×12 Racing Enclosed Trailer- A/C- 8′ interior
Original price was: $25,500.00.$24,225.00Current price is: $24,225.00.2026 MAXXD H8X-102×26 drive over fender gooseneck Equipment Trailer
Original price was: $16,695.00.$13,999.00Current price is: $13,999.00.









