#### INFO WITH A **5 YEAR STRUCTURAL WARRANTY, 2 YEAR COMPONENT WARRANTY, 5 YEAR AXLE WARRANTY** THESE TRAILERS ARE READY TO SERVE AT A HIGH LEVEL FOR A LONG TIME TO COME. MUCH LONGER THEN ANY COMPETITOR THAT IS. 2026 MaxxD DTX 14k 7×12 Dump Trailer for sale -Telescopic Lift- 14,000 #GVWR – Ramps – rear support stands** Ca$h Discounts, See Below**** ~~Sales Price $~~13,999~~+TTL reflects Cash discount~~ Credit Card or finance will incur 3%- Tax is not included- Applicable taxes will be added at time of purchase Free Spare – Delivery available for $2.0/mile – ASK ABOUT OUR RENT TO OWN- NO CREDIT CHECKS Actual Trailer may vary from pictures- call for details You can depend on MAXXD to provide workhorse dump trailers in proven designs and configurations. With thousands of different combinations to choose from, you’ll never have to settle for a trailer that isn’t built exactly for you and your needs. Because in the end, we’re all about what it is you’re making and doing with your MAXXD dump trailer. Designed with real-world input and experience, MAXXD dump trailers are built with clever designs, superior final finishes, and performance that speaks for itself. We’ve been making heavy duty dump trailers for a long time, and it shows in our finished products. MAXXD dump trailers are proven in the harsh conditions of real-world worksites. 7k Axles 24K TELESCOPIC CYLINDER 4′ WALL HEIGHT 12″ ON CENTER CROSSMEMBERS – 3″ CHANNEL 2 5/16 Coupler – *Demco E-Z Latch* (Adjustable) Support Stands Metal Hydraulic Fluid Box KTI Pump (2 year warranty) Spreader gate & Barn Door Combo! Ramps Included Tarp Included Wireless remote included – hydraulic jack, and hydraulic cylinder **24,000 Lb rated hydraulic cylinder** (our best in this size range)
2026 MAXXD DTX- 7x12x4- Telescopic dump -14k GVWR- Wireless Remote Dump Trailer
Original price was: $17,395.00.$13,999.00Current price is: $13,999.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | MAXXD |
| Model | DTX- 7x12x4- Telescopic dump -14k GVWR- Wireless Remote |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 14000 lbs |
| Payload Capacity | 8870 lbs |
| Weight | 5130 lbs |
| Color | Black |
| Axle Capacity | 7000 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel |
| Pull Type | Bumper |
| Side Wall Height | 48 |
| Unit Type | Dump Trailer |
| Bed Length | 144 |
| Bed Width | 83 |
Browse Our Inventory
2026 Horizon UTZ 7×24 – Utility Trailer
Original price was: $6,895.00.$6,550.00Current price is: $6,550.00.2026 MAXXD C5X 7×20′ Wood Deck Car Hauler
Original price was: $9,195.00.$8,735.00Current price is: $8,735.00.








