907783-135813 Pace American 7×14- One of the best sellers. Perfect size. Cash Price $8,925 + tax and License- Cash or cashiers check only Credit/Debit card purchase or finance will be an additional 3% ASK ABOUT OUR RENT TO OWN – If you don’t see what your looking for, CALL US- NOT ALL INVENTORY ON LINE, 602-900-1426 7′ interior Rear Ramp Door w/ extension Side door w/ porch light Tandem Axle brakes on both axles interior D-rings
2026 Pace American Journey 7×14 Tandem Cargo / Enclosed Trailer
Original price was: $9,395.00.$7,899.00Current price is: $7,899.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Pace American |
| Model | Journey 7×14 Tandem |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 7000 lbs |
| Payload Capacity | 4553 lbs |
| Weight | 2447 lbs |
| Color | White |
| Axle Capacity | 3500 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel Frame / Aluminum Skin |
| Pull Type | Bumper |
| Nose Type | V Front |
| Unit Type | Cargo / Enclosed Trailer |
| Bed Length | 168 |
| Bed Width | 84 |
Browse Our Inventory
2026 Horizon UTZ 7×24 – Utility Trailer
Original price was: $6,895.00.$6,550.00Current price is: $6,550.00.2026 MAXXD C5X 7×20′ Wood Deck Car Hauler
Original price was: $9,195.00.$8,735.00Current price is: $8,735.00.









