875611-133634 Pace American 7×14- Not your average enclosed trailers. Check out this spec that you wont find anywhere else. Cash Price $15,480 + tax and License- Cash or cashiers check only Card purchase or finance will be an additional 3% If you don’t see what your looking for, CALL US- NOT ALL INVENTORY ON LINE, 602-900-1426 7′ interior Rear Barn Doors with windows Roof Vent Dual Side doors Tandem Axle brakes on both axles Black aluminum rims 2 side doors! 4 rows of recessed e-trac Coin flooring Vinyl walls and ceiling Fully insulated GFI INTERIOR 50 AMP PANEL AND MOTORBASE ELECTRIC TONGUE JACK WITH BATTERY 12″ Extended tongue 2 spare mounts on tongue!
2026 Pace American Journey 7×14 Tandem Cargo / Enclosed Trailer
Original price was: $16,295.00.$15,480.00Current price is: $15,480.00.
| Condition | New |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Pace American |
| Model | Journey 7×14 Tandem |
| Model Year | 2026 |
| GVWR | 7000 lbs |
| Payload Capacity | 4435 lbs |
| Weight | 2565 lbs |
| Color | Black |
| Axle Capacity | 3500 lbs |
| Number of Axles | 2 |
| Frame | Steel Frame / Aluminum Skin |
| Pull Type | Bumper |
| Nose Type | V Front |
| Unit Type | Cargo / Enclosed Trailer |
| Bed Length | 168 |
| Bed Width | 84 |
Browse Our Inventory
2026 Horizon UTZ 7×24 – Utility Trailer
Original price was: $6,895.00.$6,550.00Current price is: $6,550.00.2026 MAXXD C5X 7×20′ Wood Deck Car Hauler
Original price was: $9,195.00.$8,735.00Current price is: $8,735.00.














